Hitta en affärsängel

En affärsängel är en privatperson som investerar sitt eget kapital i nystartade företag i form av riskkapital. Företagen får tillgång till välbehövligt tillskott av kapital, erfarenhet och nätverk av kontakter. Affärsängeln vill ofta ha aktier eller andelar i företaget i utbyte mot deras bidrag.

Affärsänglar är ofta personer driver eller som tidigare drivit företag själva, men som nu gått vidare till att investera i andra företag.

Naturligtvis är det individuellt, men en affärsängel vill ofta vara delaktig i besluten i företaget. Det är trots allt deras privata pengar som de investerar. Och det är väldigt sällan de investerar i branscher eller företag där de anser att de inte har så mycket att tillföra.

Kanske den mest igenkända affäränglarna är investerarna i programmet Draknästet.

Här kan du läsa om hur det gått för deltagarna i Draknästet.

Mer information om affärsänglar

Vågar du ta in en affärsängel?

Länkar till olika affärsänglar

Victor Victor

Smålands Affärsänglar AB

Roslagens Affärsänglar

Sök affärsänglar som finns i Svenska Riskkapitalföreningens medlemsdatabas

Lämna ett svar